0
Patikusios prekės
0
Prekės palyginimui
Nėra prekių!
Krepšelis

Sausumos vėžliai, be abejo, yra populiariausi ropliai mūsų terariumuose ir namuose. Dažnai zooprekių parduotuvėse pamatysi sceną: įsikibęs tėvams į skvernus mažylis(-ė) zyzia: “Nupirkit vėžliuką, noriu vėžliuko…”

Norėtųsi, kad visi mūsų gyvūnų mėgėjai pradėtų mąstyti šiuolaikiškai. Vėžlys – ne žaisliukas, tai – roplys, mėgstantis pastovumą, ramybę, šilumą, kurios gali gauti tik gyvendamas erdviame terariume, kuriame būtų įtaisyta normali kryptinė šildymo lemputė arba, dar geriau, speciali terariumo lempa, skleidžianti UV spindulių kiekį, tinkamą ropliams. Laikydami vėžlį laisvą kambaryje, rizikuojame jo gyvybe ir sveikata, rizikuojame greit jo netekti. Daug vėžlių, laikomų atvirose patalpose, nukenčia nuo skersvėjų – peršąla, suserga konjuktyvitu, nuo kurio gali prarasti regėjimą. Daugelis veterinarijos gydytojų yra matę ir šunų sužalotus, apgraužtus vėžlius. Neretas atvejis, kai ant vėžlių (ypač ant jaunų vėžliukų) užlipa ir patys neatsargūs šeimininkai. Tad jei jau imamės laikyti šiuos puikius gyvūnus, laikykime juos civilizuotai.


Tai yra informacinis straipsnis. ZOO.lt gyvūnais neprekiaujama, galime pasiūlyti prekių naminiams gyvūnams.

Pabandysiu trumpai papasakoti, kaip vėžlius laiko ir veisia, pavyzdžiui, Čekijos, Slovakijos,Vokietijos respublikų herpetologai mėgėjai. Jie laiko daugiausia Testudo šeimos atstovus. Ne tik laiko, bet ir puikiai veisia! Vasaros metu daugelyje išvardintų šalių sausumos vėžlių grupės laikomos specialiai vertikaliomis mažiausiai 0,5 m aukščio tvorelėmis apjuostuose aptvaruose. Tvorelės daromos iš medžiagų lygiu paviršiumi: betono, cemento, medžio plokščių arba rąstų. Jos sandarios ir gilokai įbestos į žemę, kad suaugę gyvūnai neiškastų duobių ir neišlįstų. Aptvaruose būna žemėje iškasti negilūs vandens baseinėliai – karštomis vasaros dienomis vėžliai mielai pasinaudoja vandens procedūromis. Taip pat aptvaruose pastatomos plačios kartoninės dėžės, apverstos šonu, kad vėžliai galėtų laisvai įropoti vidun. Tose dėžėse vėžliai pasislepia nuo lietaus, stipraus vėjo, kaitros. Minėtuose aptvaruose vėžliai puikiai gyvena ir poruojasi, deda kiaušinius. Žiemos metu vėžliai perkeliami į vėsias (8-10°C) tamsias patalpas, kuriose užmiega žiemos miegu. Namie augindami roplius, taip pat turėtume suteikti jiems galimybę peržiemoti, tik su sąlyga, kad gyvūnas sveikas, stiprus, gerai įmitęs. Nežiemodamas vėžlys išeikvoja daug energijos nepailsi, išsenka.

Svarbūs vėžlių mitybos nelaisvėje klausimai. Žinoma, populiariausi mūsų kraštuose Testudo šeimos vėžliai daugiausiai vartoja augalinį maistą: daržoves, vaisius, kai kurias žolines kultūras, pavyzdžiui, žliūgę, kiaulpienių lapus ir žiedus, dobiliukus. Daržovės turi būti susmulkintos, sutarkuotos. Nors daugelis laikančiųjų vėžlius giriasi, kad vėžliai godžiai ryja varškę, tačiau jos duoti nerekomenduojama, mat vėžliukas gali užspringti. Daugelis vėžlių įpranta prie specialaus granuliuoto maisto: į tokias granules žinomos firmos deda ir vitaminus, mineralus, biologines medžiagas. Nors galima vitaminų ir užberti ar užpilti ant sutarkuotų daržovių.Reikia skirti daug dėmesio ir vėžliuko šarvo priežiūrai, kad jis nesilupinėtų, visad būtų žvilgantis. Vėžlio šarvas, kaip ir mūsų plaukai ar nagai, turi gauti vitaminų ir mineralų. Pagrindinis yra vitaminas D3. Kartą per mėnesį reikia kruopščiai įtrinti tiek apatinę, tiek viršutinę šarvo dalį su D3 vitamino aliejiniame tirpale pamirkytu skudurėliu. Prieš tai būtina nuplauti dulkes nuo šarvo.

Mūsų kraštuose daugiausiai laikomi stepiniai vėžliai (Testudo horsfieldii), graikiniai vėžliai (Testudo graeca). Kitose šalyse populiarūs ir sėkmingai veisiami Balkanų vėžliai (Testudo hermani), Egipto vėžliukai (Testudo kleinmanni – vieni mažiausių vėžlių pasaulyje). Aišku, tarp vėžlių, kaip ir kitų gyvūnų tarpe, yra favoritų – tai spinduliniai vėžliai, gyvenantys Madagaskare (Geochelone radiata), sėkmingai išgelbėti nuo išnykimo veisimo nelaisvėje dėka.

Dideli ir gražūs pentinuotieji vėžliai (Geochelone sulcata), vyresni gyvūnų mėgėjai turbūt atsimena vieną tokią Tortilą,ilgai gyvenusią Kauno zoologijos sodo terariume. Didžiausi sausumos vėžliai, be abejo, yra drambliniai vėžliai (Geochelone elephantophus), gyvenantys Galapaguose ir aplinkinėse salose.

Pabaigai reikėtų pasakyti, kad visi sausumos vėžliai yra įtraukti į Vašingtono gyvūnų apsaugos ir prekybos reguliavimokonvencijos CITES sąrašus. Šią konvenciją pasirašė visos Europos valstybės. Pirkdami vėžlį svetur, turite gauti CITES blanką su vėžlio numeriu, kitu atveju turėsite rimtų problemų muitinėse.


Šaltinis / autorius: Saulius (Herpetologas)


Straipsniai
3548
Apie gyvalazdės populiariai
Gyvalazdės priklauso tiesiasparnių vabzdžių būriui. Tai viena archaiškiausių vabzdžių grupių kuriai priklauso virš 20000 įvairių rūšių. Gyvalazdžių priskaičiuojama apie 3000 rūšių iš kurių „gyvalapių“ tik apie 30. Apie jų archaiškumą galime spręsti pagal tai jog atskiros rūšys sutinkamos Australijoj..
19782
Gyvalazdės (lot. Phasmatodea) vabzdžių būrys (II dalis)
Pirma straipsnio dalį rasite ČIA Mityba Kaip jau minėjau gyvalazdės yra fitofagai ir minta tik augaliniu maistu. Į jų racioną įeina pagrinde visi erškėtiniai augalai t.y.: rožių, aviečių, braškių, žemuogių ir kt. lapai. Auginant nelaisvėje reikia dar vasara prisišaldyti šių augalų lapų. Parsineš..
1436
Elaphe – laipiojančiųjų žalčių būrys
Tai yra informacinis straipsnis. ZOO.lt gyvūnais neprekiaujama, galime pasiūlyti prekių naminiams gyvūnams. Pastaruoju metu mūsų terariumuose pasirodo vis daugiau ir vis įdomesnių gyvūnų. Vieni jų – laipiojančiųjų žalčių būrio atstovai. Būrį sudaro apie 100 porūšių ir apie kiekvieną jų galima būt..
4218
Gyvalazdės (lot. Phasmatodea) vabzdžių būrys (I dalis)
Kiekvienas mūsų puikiai žinome daug vabzdžių, tai: drugiai, žiogai, bitės ir visokiausi vabalai. Vabzdžiai yra gausiausia organizmų grupė. Vien tik vabzdžiams, kurie prisitaikė gyventi sausumoje, priklauso daugiau rūšių negu visiems kitiems gyviems organizmams kartu sudėjus. Visi jie pasižymi savo s..
5725
Iguanos nuostabūs gyvūnėliai
Iguanos – nuostabūs gyvūnėliai, reikalaujantys priežiūros, geri žmonių draugai ir puikiai tinkami auginti terariumuose. Šiek tiek faktų. Iguanos (Iguanidae) – driežų būrio roplių šeima. Panašiai priskaičiuojama apie 50 genčių ir apie 700 rūšių. Iguanos plačiai paplitusios JAV, Pietų Amerikoje. Kai ..
Susiję produktai