Tai yra informacinis straipsnis. ZOO.lt gyvūnais neprekiaujama, galime pasiūlyti prekių naminiams gyvūnams.
Pastaruoju metu mūsų terariumuose pasirodo vis daugiau ir vis įdomesnių gyvūnų. Vieni jų – laipiojančiųjų žalčių būrio atstovai. Būrį sudaro apie 100 porūšių ir apie kiekvieną jų galima būtų rašyti knygas. Pirmuoju straipsniu pabandysiu tik apibendrinti jų paplitimą gamtoje, mitybos ypatumus, laikymo terariumuose sąlygas. Šių žalčių paplitimo arealas – Pietų Europa, Azija, Okeanijos salos, Centrinė Amerika.
Jau pats pavadinimas apibūdina šių žalčių gyvenimo būdą. Tai – dažniausiai medžiuose medžiojantys paukščius, ryjantys jų kiaušinius ropliai. Ant žemės šie žalčiai puikiai medžioja graužikus: įlindę į jų urvus, sunaikina jauniklius ir taip žemės ūkiui daro didžiulę naudą. Šių žalčių ilgis įvairus: nuo 50 iki 270 cm.
Elaphe būrio atstovai – favoritai terariumuose tarp žalčių. Dėl puikaus charakterio, įspūdingų spalvų ir nereiklumo maistui juos dievina viso pasaulio terariumininkai. Jei įsigijote tokį žalčiuką, priklausomai nuo jo amžiaus jums reikės atitinkamai mažesnio ar didesnio sandaraus terariumo, nes tai – ne tik laipiojantys, bet ir landžiojantys žalčiai, kurie, esant progai (plyšiui terariume, nesandariai uždarytoms durelėms), stengiasi ištrūkti į laisvę. Jūsų augintiniui ištrūkus į butą, po to surasti jį galite ir… pas kaimynus.
Jauniklius rekomenduočiau auginti arba tam skirtuose boksiukuose – tai maži plastmasiniai terariumukai, kuriais prekiaujama zooparduotuvėse, – arba plastikinėse dėžutėse su sandariais dangteliais, prieš tai virbalo pagalba jose pribadžius skylučių, kad ropliui netrūktų oro. Oro temperatūra terariume dienos metu turi būti 26-30oC, naktį 18-20oC. Mažiems gyvūnams dėl higieniškumo ir jų neatsparumo infekcijoms į terariumą reikia patiesti popieriaus, suaugusiems gruntas tinka įvairus: durpės, medžio drožlės, zooparduotuvėse jau galima įsigyti specialaus kokoso drožlių grunto.
Terariumas dekoruojamas lapuočių šakomis, žalčiukai mėgsta slapstytis padarytose slėptuvėse. Žalčiai puikiai jaučiasi, kai terariume yra šildomas akmuo – tokių mūsų parduotuvėse įsigyti dar sunkoka, nors būna Kėdainių “Egzotinės gyvūnijos” parduotuvėje. Apšvietimo klausimas taip pat lengvai išsprendžiamas: zooprekių parduotuvėje yra specialių lempų, skleidžiančių UV spindulius, būtinus ropliams, kad jų organizme gamintųsi vitaminas D (nors tai galima pakeisti papildomų vitaminų davimu). Tinka ir kryptinės lemputės, kurios atlieka ne tik apšvietimo, bet ir šildymo funkciją, be to, yra pigesnės.
Maistas Elaphe žalčiams duodamas pagal jų amžių, kūno ilgį. Pavyzdžiui, daugelio rūšių žalčių jauniklių maistas yra naujagimiai peliukai, nors jais minta ir suaugę gyvūnai, pavyzdžiui, persinis žaltys Elaphe persica. Kiti suaugę žalčiai taip pat renkasi maistą, priklausomai nuo jų ilgio. Štai, didžiausias Elaphe būrio atstovas – Taivanio plonauodegis žaltys E.taeniura friesi, užaugantis iki 270 cm ilgio, puikiai sudoroja suaugusią žiurkę.
Patys geidžiamiausi šio būrio atstovai terariumininkų kolekcijose yra mandarininis žaltys (Elaphe mandarina), smaragdinis žaltys (Elaphe prasina), persinis žaltys (elaphe persica).
Saulius (Herpetologas)