Antrą straipsnio dalį rasite ČIA 

Sveikata

Žiurkyčių medžiagų apykaita labai greita. Jei žiurkė suserga, jos liga progresuoja labai greitai. Todėl pagalba turi būti suteikta skubiai. Padalinkite proporcingai žmogaus ir žiurkės gyvenimo trukmes ir suprasite, kaip greitai vyksta pokyčiai žiurkės organizme. Žiurkės priskiriamos egzotiniams gyvūnams, todėl medikų turime mažai, didelė dalis veterinarų gydo graužikus, bet nepriima žiurkių.

Namuose turite turėti pagrindines priemones, kad galėtumėte suteikti gyvūnui greitąją pagalbą kol pateksite pas gydytoją. Tai būtų:

  • svarstyklės. Vaistai yra dozuojami pagal kūno svorį, todėl, prieš duodant vaistus, turėsite žinoti, kiek sveria jūsų augintinis. Tam tinka virtuvinės svarstyklės (skaitmeninės tikslesnės);
  • dezinfekcinė priemonė apdoroti žaizdelėms;
  • tepalas žaizdoms gydyti;
  • nuskausminamieji priešuždegiminiai vaistai. susižeidus, patyrus traumą, esant ūmiam skausmui
  • „Espumizan“ suspensija. Žiurkės nesugeba pašalinti susikaupusių dujų. Nuo netinkamo maisto ar tiesiog kąsnelio kažkokio draudžiamo maisto žiurkei gali pradėti pūsti pilvuką. Tokia būsena yra labai pavojinga žiurkės gyvybei. „Espumizanas“ gali padėti kol pasieksite gydytoją ar pašalinsite pilvuko pūtimo priežąstis.

Tai yra informacinis straipsnis. ZOO.lt gyvūnais neprekiaujama, galime pasiūlyti prekių naminiams gyvūnams.

Prieš duodant gyvūnui bet kokius vaistus visada būtina pasitarti su gydytoju. Jei neturite tokios galimybės (bėda užklupo nakties metu), tai bent jau susisiekite su patyrusiu žiurkininku, kuris galėtų patarti. Žiurkės metabolizmas be galo greitas - perdozavimas, netinkami vaistai gali nužudyti jūsų mylimą žiurkytę labai greit. 

Dažniausiai pasitaikančios žiurkių ligos: kvėpavimo takų infekcijos, otitai, abscesai, augliai, galinių kojyčių paralyžius, kritimo traumos, nutukimas.

Šiek tiek apie žiurkių organizmo ypatumus - jų dantys auga nuolat, visą gyvenimą (dėl to joms būtinas kietas maistas ir nuolatinė dantukų patikra), žiurkės nevemia (dėl to apsinuodijimo ar užspringimo atveju būkite pasiruošę suteikti skubią pagalbą), jos nemoka pašalinti organizme susikaupusių dujų (tam turime „espumizaną“ ir galime masažuoti pilvuką), žiurkės neturi tulžies organo, žiurkių termoreguliacinę funkciją atlieka uodega (kaip ir pusiausvyros, ir emocijos išraiškos funkcijas).

“Force majeure” situacijos

Žiurkė – labai vikrus, greitas, šoklus gyvūnas. Strykt mažiukas iš rankų ir nė uodegytės galiuko nespėjote pamatyti. Taigi dabar - be panikos, nepulkite mažylio gaudyti. Kuo daugiau ramesni veiksmai, tuo greičiau jį rasite. Uždarykite duris į kitas patalpas, ramiai ieškokite, kur jis galėjo pasislėpti ir viliokite jį skaniu kvapniu maistu. Galite padėti atidarytą narvelį su maistu, atsitraukti ir laukti kol mažylis išalks. Kambaryje būkite vienas, kad kitų šeimos narių vaikščiojimas, garsai negąsdintų pabėgėlio.

Didelių nelaimių galite išvengti, jei iš anksto pasirūpinsite, kur gyvens jūsų žiurkiukai. Jie neturi turėti jokių galimybių pasiekti elektros laidų ir prietaisų, atidarytų langų, jiems negalima pasiekti vaistų, jūsų kosmetikos, neleistino maisto (yra žinomi atvejai - palikau karštos kavos puoduką trumpam…), taip pat kambarinių augalų (daugelis jų yra nuodingi).

Jei turite daugiau augintinių, turite iš anksto pasirūpinti teritorijos padalinimu. Kad ir kaip gražiai atrodytų žiurkė ir šuo, žiurkė ir katė, pernelyg nesižavėkite ir nepasitikėkite. Net ir jums stebint gali atsitikti nelaimė, kurios nespėsite išvengti. Todėl aiškiai ir iš anksto nustatykite teritoriją, kuri priklausys tik žiurkėms.



Neišvengiamas išsiskyrimas

Žiurkės gyvenimas yra apie 27 kartus greitesnis nei žmogaus. Viena žmogaus gyvenimo diena atitinka 27 žiurkės gyvenimo dienas. Tai yra apie 13,5 žiurkės dienų atitinka 1 žmogaus gyvenimo metus. Gineso pasaulio rekordų knygoje (1995 m.) seniausia užfiksuota žiurkė Rodney gyveno 1983.01 - 1990.05.25. Ji mirė būdama 7 metų ir 4 mėnesių amžiaus. 

Vidutiniškai nuo pusantrų metų žiurkės organizmas pradeda senti. Deja, žiurkės gyvena tik 2-3 metus. Senstančios žiurkės elgesys keičiasi likus keletui mėnesių iki mirties, o suprasti, kad tai vyksta galima pagal tam tikrus požymius.

Pagrindinės žiurkių mirčių priežastys

Kvėpavimo takų infekcijos – atsiranda dėl neteisingų auginimo sąlygų (skersvėjai, peršalimai, netinkamas kraikas), kurios baigiasi plaučių uždegimu;
Onkologinės ligos;
Sumušimai ir traumos – pagrindinė jų priežastis yra netinkama gyvūno priežiūra, gyvūnas krenta, susitrenkia;
Infekciniai susirgimai (ektoparazitai, salmoneliozė, tuberkuliozė ir kiti) – jų sukėlėjai patenka su užkrėstu maistu, kraiku ar vandeniu;
Insultas arba infarktas – dažnai nutinka dėl neteisingos mitybos ir fizinio aktyvumo stokos, taip pat dėl organizmo senėjimo pokyčių;

Net jei žiurkyte buvo labai gerai rūpinamasi, ji buvo maitinama subalansuotu maistu, vis tiek su amžiumi jos išvaizda keičiasi. Pirmieji senėjimo požymiai atsiranda žiurkei gyvenant antruosius gyvenimo metus:
  • augintinis meta svorį, nepaisant to, kad gauna kokybišką ir subalansuotą maistą;
  • pirštais lengvai galima užčiuopti augintinio stuburą ir šonkaulius;
  • retėja kailis, vietomis net gali nuplikti;
  • augintinis atrodo lyg apipešiotas, kailis silpnas, plaukas atrodo silpnas, lūžta;
  • silpsta rega, akytės pasidaro blausios, praranda savo jaunatvišką blizgesį;
  • sunkiai kvėpuoja arba dažnai čiaudi;
  • akių kampučiuose atsiranda porfirino;
  • koordinacijos sutrikimas – žiurkė svirduliuoja, ne iškart paima jai siūlomą maistą;
  • bendro aktyvumo sumažėjimas – augintinis didžiausią laiko dalį praleidžia savo guolyje, nebesidomi žaislais ar aktyvia veikla;
  • negalėjimas lipti aukštyn – senatvėje daugelis žiurkių sunkiai valdo, arba nebevaldo galinių galūnių, todėl joms sunku lipti nehorizontaliais paviršiais;
  • nebelieka reguliarios higienos (prausimosi) – graužikas nebeeikvoja jėgų snukučio, kailiuko valymui;
  • minkštų maisto produktų vartojimas – minkštus maisto produktus organizmas lengviau įsisavina, gyvūnas neeikvoja jėgų kieto maisto kramtymui.
Reikia pabrėžti – visi šie požymiai gali atsirasti ne tik senatvėje. Visi šie požymiai yra ir ligų požymiai. Neapsigaukite, apsilankykite pas veterinarijos gydytoją iškart sutrikus sveikatai. Senatviniai susirgimai taip pat gali ir turi būti gydomi.

Kodėl žiurkės yra tokios atsargios, kaip jaučia, mato, girdi

Žiurkių rega yra labai prasta (raudonakių ypač). Norėdama sufokusuoti vaizdą žiurkė linguoja galvą į šonus. Klausa – ypatingai gera, žiurkės girdi ultragarsus ir būtent ultragarso pagalba bendrauja su savo gentainiais). Mes žinome, kad mato jos prasčiau, bet nepagalvojam apie ūgio skirtumus. Manom, kad jos girdi geriau (o kodėl?). Manom, kad jos orientuojasi ūsais, o kiek jie jautrūs (pasirodo daug labiau nei mūsų pirštų pagalvėlės). O jei pasigilintume, tai suprastume, kodėl mylima žiurkytė ne iškart mums priėjus puola į glėbį arba nukritus ant grindų daiktui puola slėptis, kodėl mėgsta palovius ir lentynas, mes išmoktume elgtis taip, kad žiurkė matytų žmoguje geriausią draugą.

Kviečiu prisijungti prie informatyviausios FaceBook Lietuvoje grupės 

Gitana Simonaitytė-Liutkevičienė

60
Straipsniai
58
Žiurkių augintojų pradžiamokslis. Žiurkės kraitelis (II dalis)
Pirmą straipsnio dalį rasite ČIA Žiurkės kraitelis Dažna žiurkių augintojų problema - kaip išsirinkti narvą. Rinkdamiesi narvą turite atkreipti dėmesį į grotas (patogiau horizontalios arba tinklelio, nes ant jų paprasčiau prikabinti gertuves, lentynas, hamakus, krepšelius), į narvo aukštį ir p..
95
Žiurkių augintojų pradžiamokslis. Žiurkė (I dalis)
Žiurkės yra laukinės, dekoratyvinės ir laboratorinės. Dekoratyvinės yra naminiai augintiniai. Laboratorinės - tai tie likimo nuskriausti gyvūnai, su kuriais atliekami žmonijos eksperimentai, jos auginamos tik laboratorijose. Dekoratyvinės žiurkės - naminiai augintiniai - neskirstomi į veisles, bet ..
2017
Degu – Octodon degus
Degu (lot. Octodon degus) – Pietų Amerikos graužikas. Išvaizda primena smiltpelę ar voverę. Degu kailiukas pilkos spalvos, ausys gana didelės, uodega ilga, apaugusi plaukais ir pats galiukas baigiasi “šepetėliu”. Į voveraitę panašus ir savo elgesiu bei gyvenimo būdu. Jie kilę iš Argentinos, Bolivijo..
4025
Sirijos žiurkėnas – Cricetus auratus
Sirijos žiurkėnas (lot. Cricetus auratus) yra graužikas, priklausantis pelių šeimai, žiurkėnų pošeimiui. Šio pošeimio gyvūnai sutinkami visuose žemynuose, išskyrus Australiją ir Antarktidą. Žiurkėnus galima laikyti po vieną, nes iš prigimties jie yra vienišiai.Žinoma, jei jūs nusprendėte juos veist..
3926
Šinšila – Chinchilla
Šinšila (lot. Chinchilla) – tai draugiški, maži graužikai. Jei jiems gresia pavojus, jie pasikliauja savo vikrumu, dantimis ir sugebėjimais. Sugautas arba išgąsdintas žvėrelis dažnai paskleidžia kvapą, panašų į degintus migdolus. Patelės akimirksniu gali apšlapinti numatomą agresorių. Pasitaiko, ka..