0
Patikusios prekės
0
Prekės palyginimui
Nėra prekių!
Krepšelis

Tai yra informacinis straipsnis. ZOO.lt gyvūnais neprekiaujama, galime pasiūlyti prekių naminiams gyvūnams.


Degu (lot. Octodon degus) – Pietų Amerikos graužikas. Išvaizda primena smiltpelę ar voverę. Degu kailiukas pilkos spalvos, ausys gana didelės, uodega ilga, apaugusi plaukais ir pats galiukas baigiasi “šepetėliu”. Į voveraitę panašus ir savo elgesiu bei gyvenimo būdu. Jie kilę iš Argentinos, Bolivijos, Čilės lygumų, kur gyvena uolose ir skardžiuose, kur išsirausia urvus, juose suka lizdelius ir kaupia maisto atsargas.

Laisvėje jie gyvena apie 15 metų, bet nelaisvėje retai išgyvena iki 10-ties, dažniausiai gyvena 6-7 metus. Savo kilme jie artimesni jūrų kiaulytėms ir triušiams nei mažiesiems graužikams.

Laisvėje degu mėgsta gyventi didelėmis kolonijomis. Po žemėmis vieno metro gylyje jie išsirausę sudėtingus urvus. Degu aptinkami Bolivijos, Peru, Argentinos ir Čilės kalnų sausose žemumose, plytinčiose 1200 metrų aukštyje. Ten degu puikiai užmaskuoja urvelių angas akmenimis. Šie graužikai dieną daug dirba, o naktį miega. Mažieji gyvūnėliai džiovina vaisius ir daržoves, valo kailiuką nagučiais ir dantukais, išpūtę akis bei pastatę ausis sergsti gentainių ramybę. Laukiniai degu mėgsta slėptis, bet laikomus namie juos galima lengvai prisipratinti prie rankų. Degu mėgsta bendrauti, todėl juos geriau laikyti po du ar net po kelis, bet jei turėsite vieną ir skirsite jam dėmesio, tada labiau prisipratinsite jį prie savęs. Ji mėgsta sukti ratą, laipioti kopėtėlėm ar šakom. Mėgsta šokinėti ir lakstyti po narvelį.

Degu yra gana protingi gyvūnai. Jie atpažįsta skirtingus garsus ir žmonių balsus. Taip pat jie gali atskirti žmones ir su pažįstamais noriau bendrauja, taip pat prisimena tuos, kurie juos skriaudžia ir bijo jų. Jie retai kandžiojasi, nebent būna labai išgąsdinti. Taip pat jie išsigandę savotiškai cypteli. Jų negalima imti už uodegos,nes gali nutrūkti. Degu yra drąsūs ir smalsūs gyvūnai, todėl juos reikia saugoti nuo kačių, šunų ir dulkių siurblių. Jie bando paragauti viską, ką tik randa, todėl jų nelabai galima paleisti laisvai be priežiūros.

Degu yra darbštūs statybininkai todėl jiems galima į narvelius įdėti šakučių, dėžučių arba švaraus popieriaus. Degu mėgsta kai juos glostai, kuteni paausius.

Maitinimas

Laukiniai degu mėgsta valgyti svogūnėlius, šaknis ir žievę. Rasti šiam maistui pakaitalą yra labai sunku. Geriausiai jai duoti per puse sumaišyto jūrų kiaulyčių ir šinšilų maistą. Galima duoti saldžių obuolių, morkų, bulvių, pienių lapų, motiejukų ir liucernos. Kaip skanėstą galima duoti saulėgrąžų ir riešutų. Degu reikalingos geltonos daržovės, pavyzdžiui morkos, kaip karotino šaltinis. Jokiu būdų jiems negalima duoti daug cukraus turinčio maisto, net labai saldžių vaisių ar razinų, nes jų organizmas nepritaikytas cukraus perdirbimui ir dėl to gali kilti įvairių ligų.

Nors laukiniams degu vanduo nėra būtinas, bet, laikant juos namie, būtinai turi būti vandens, kuris geriau būtų apdirbtas chloru, pavyzdžiui iš vandentiekio, kadangi degu jautrūs burnos infekcijoms.

Apgyvendinimas

Degu reikia daugiau erdvės nei kitiems graužikams. Jis daug juda ir mėgsta visur laipioti, jam patinka įvairios slėptuvės. Juo jų daugiau, juo puikiau gyvūnėlis jausis savo narvelyje ar akvariume. Būsto viduje visokiausias kopėtėles ir slėptuves galima padaryti iš natūralių medžiagų: storesnių medžio šakų, žievės, tuščiavidurių kelmelių, tiks ir pačių sumeistrautos kopėtėlės.

Akvariume iš medinių lentučių būtinai reikia pastatyti tinkamo dydžio namelį, kuriame degu galėtų gyventi: miegoti, auginti mažylius. Griežtų taisyklių, koks turėtų būti toks namelis, nėra. Namelio matmenys galėtų būti tokie: aukštis – 25 – 35 cm, ilgis 30 – 35 cm, plotis 20 – 25 cm, landos plotis – 7 cm, aukštis – 7 cm. Jūs galite susimeistrauti panašų. Namelį vidine pertvarėle reikėtų padalinti į dvi dalis. Tai būtina, nes degučiai ir laisvėje mėgsta “patogumus”: turi ir prieangį, ir miegamąjį. Pertvarėlė gali būti ir kitokia. Kaip matote šiame paveikslėlyje angos pjauti nereikia. Kaip gyvūnėlis gali pereiti iš vieno skyrelio į kitą, rodo rodyklė. Degu namelis turi būti su stogeliu arba paprasčiausiai uždengiamas lentute. Nukėlę dangtį galėsite patikrinti tvarką namelio viduje. Labai patogu namelį padaryti be “grindų”. Nukėlę jį be vargo sutvarkysite taupiųjų degu suneštas maisto atliekas. Namelyje nepamirškite pakreikti truputi šieno, kad graužikėliai galėtų pasikloti “patalus”.

Pats akvariumas ar narvelis turėtų būti tokio dydžio, kad jame tilptų ir namelis, ir liktų pakankamai vietos degučiui palakstyti. Narvelį geriausia sukalti tokių matmenų: ilgis 100 cm, plotis – 30-35 cm, aukštis – 50 cm. Žinoma, galima sukonstruoti ir mažesnį tik mažinkite protingai. Jei vietoj pačių, pagaminto narvelio turėsite akvariumą, žinokite, kad porelei ir daugiau degu geriausia tinka 200 l talpos akvariumas, o jei 100 l talpos ar šiek tiek mažesnis – vienam.

Konstruojant narvelį reikėtų pasirinkti tokias medžiagas, kurių nepažeistų aštrūs ir stiprūs degučių dantys. geriausia tiks stiklas bei metaliniai virbeliai. Apskritai stiklas turi daug privalumų: visų pirma, iš tokio narvelio degu  nepabėgs prasigraužęs, antra – labai lengva tokį narvelį plauti ir valyti.

Pakratams geriausiai tiks pjuvenų arba pjuvenų-durpių mišinys. Dažnai jų keisti tikrai nereikės, nes degučiai labai tvarkingi gyvūnėliai. Tam visai netiks laikraštinis popierius, nes jame yra kenksmingų sveikatai medžiagų, nuo kurių degu gali nugaišti. Tuomet labai liūdėsite netekę gero bičiulio.

Kad degu turėtų ką veikti, į narvelį galima įdėti ratuką, tik geriau lygų, ne iš virbelių, nes nuo virbelių pas juos gali atsirasti nuospaudos. Labai šių gyvūnėlių mėgstamas dalykas yra smėlio vonios – į kokį nors indelį jiems reikėtų pripilti smėlio, geriausiai – skirto šinšiloms, ar kito pirkto specializuotose parduotuvėse.

Jums tikrai turėtų patikti šis judrus, įdomus ir draugiškas padarėlis.


Straipsniai
3542
Sirijos žiurkėnas – Cricetus auratus
Sirijos žiurkėnas (lot. Cricetus auratus) yra graužikas, priklausantis pelių šeimai, žiurkėnų pošeimiui. Šio pošeimio gyvūnai sutinkami visuose žemynuose, išskyrus Australiją ir Antarktidą. Žiurkėnus galima laikyti po vieną, nes iš prigimties jie yra vienišiai.Žinoma, jei jūs nusprendėte juos veist..
3599
Šinšila – Chinchilla
Šinšila (lot. Chinchilla) – tai draugiški, maži graužikai. Jei jiems gresia pavojus, jie pasikliauja savo vikrumu, dantimis ir sugebėjimais. Sugautas arba išgąsdintas žvėrelis dažnai paskleidžia kvapą, panašų į degintus migdolus. Patelės akimirksniu gali apšlapinti numatomą agresorių. Pasitaiko, ka..
5094
Žiurkė – protingas graužikas
Žiurkė – pats protingiausias graužikas. Kadaise žiurkės į Europą laivais atplūdo iš rytų. Žiurkės žmonėms atnešė ir marą, nuo kurio viduramžiais išmirė penktadalis žmonijos. Vakarų pasaulyje žiurkės simbolizuoja mirtį, blogį, ligas, o rytuose – jos pagarboje.Induistams žiurkės – protingumo ir įžvalg..