Žiurkės yra laukinės, dekoratyvinės ir laboratorinės. Dekoratyvinės yra naminiai augintiniai. Laboratorinės - tai tie likimo nuskriausti gyvūnai, su kuriais atliekami žmonijos eksperimentai, jos auginamos tik laboratorijose.

Dekoratyvinės žiurkės - naminiai augintiniai - neskirstomi į veisles, bet turi ypatingų skirtumų, pagal kuriuos yra skirstomos ar atpažįstamos:

  • žiurkių ausys. Jos gali būti stačios (vadinamos klasikinėmis, standartinėmis) arba žemiau akių linijos, apvalios kaip drambliuko (dumbo);
  • žiurkių kailio spalva ir raštas. Dekoratyvinių žiurkių spalvų įvairovė labai didelė – juodos, rudos, mėlynos, baltos, oranžinės, smėlio, šampaninės... Visų spalvų ir kailio raštų žiurkės gali turėti tiek stačias, tiek drambliuko ausis. Tarkim, cinamoninis žiurkiukas gali būti ir stačiaausis, ir dumbo, kaip ir margas, kaip ir juodas, kaip ir baltas ar šampaninis;
  • bekailės, plikosios žiurkės. Jos taip pat gali turėti ir dumbo, ir stačias ausis. Oda gali būti be spalvos arba marga;
  • derinys - raudona akių spalva ir baltas kailis - vadinami albinosai.

Tai yra informacinis straipsnis. ZOO.lt gyvūnais neprekiaujama, galime pasiūlyti prekių naminiams gyvūnams.

Lyčių ir amžiaus skirtumai

Patelės yra smulkesnės, judresnės. Joms labiau rūpi karstytis, tvarkytis narvą pagal save. Joms reikia daugiau vertikalios erdvės. Patinai stambesni, tingesni, ramesni. Be abejo, abiejose lytyse yra skirtingų charakterių individų. 

Jauniklių ramybės ir žaidimų ciklai trumpesni. Jie vikrūs, daug žaidžia, “galynėjasi” tarpusavyje. Link metų amžiaus patinai mieliau renkasi žmogaus draugiją, labiau mėgsta tingiai susisukti pataluose. Patelės taip pat, bet jos, kaip ir visos moterys turi daugiau savų reikalų.

Iš medicininės pusės - ligų turi abi lytys. Tiek mergytės, tiek berniukai gali turėti pieno liaukų auglius. Kvėpavimo ligos, infekcijos, abscesai - visa tai yra vienodai.

Žiurkės narve visada turi būti laikomos tos pačios lyties kompanijose (nebent būtų kastruoti, sterilizuotos). Žiurkės yra labai vislios.  Žiurkių jaunikliai lytiškai subręsta maždaug 6 savaičių amžiaus, todėl jau 5 savaičių, kai jie atjunkomi nuo žiurkės mamos, juos būtina atskirti pagal lytis. Kitu atveju jie pradės poruotis. Patelės ruja kartojasi kas 4-5 dienas. Vidutinis nėštumo laikas yra 21–23 dienos. Žiurkytė gali turėti nuo 8 iki 18 jauniklių. Jei ji yra labai jaunutė, ar jau link senatvės, gimdymas gali baigtis jos (ir tikėtina, vaikučių) mirtimi. Maždaug mėnesį po gimimo žiurkiukai maitinasi mamos pienu, tačiau jau ir tuo periodu žiurkė vėl gali pastoti. Taip pat, jei neatskirsite 5 savaites sulaukusių vaikučių, jie irgi veisis ir žiurkių skaičius didės baisia geometrine progresija.

Žiurkiškos bendruomenės hierarchija

Natūraliai žiurkės gyvena didelėmis grupėmis. Esant normalioms sąlygoms, žiurkė nesirenka gyvenimo vienatvėje, nebent turėtų kokių nors fizinių ar psichologinių problemų, trukdančių jai pritapti prie grupės, todėl žiurkių laikymas po vieną prieštarauja šių gyvūnų gerovei. Taigi, minimalus auginamų žiurkių kiekis turėtų būti 2. Bet geriausiai įsigyti 3 ar daugiau žiurkių, nes, jei viena nugaištų arba jei ją tektų atskirti, kitos dvi vis dar turėtų viena kitą. Likusi viena žiurkė gali susirgti depresija



Žiurkės - socialūs gyvūnai, todėl gyvendami bendruomenėje kuria savo taisykles ir atitinkamą hierarchiją, tarpusavio ryšius. Hierarchijos laipteliai įprastai vadinami alfa, beta, gama ir zeta. Šitaip jos elgiasi tiek laukinės gamtoje, tiek dekoratyvinės namuose.

Alfa yra žiurkė vadas. Tai dažniausiai būna stambiausia, stipriausios sveikatos ir nebūtinai vyriausia pagal amžių žiurkė. Ji reguliuoja konfliktus, yra gerbiama kitų. Beta - alfos dešinioji ranka. Gama - visos kitos žiurkės, kurių santykius, nesutarimus, ginčus reguliuoja alfa arba beta. Zeta - dėl įvairiausių priežasčių žiurkės atsiskyrėlės, vienišės arba atstumtos bendruomenės. Zeta pasitaiko retai. Jei pastebite, kad viena jūsų žiurkytė nebendrauja su kitomis, tupi kampe liūdna, jei ją kiti bendruomenės nariai skriaudžia, reiktų susirūpinti pirmiausia jos sveikata.

Antrą straipsnio dalį rasite ČIA

Kviečiu prisijungti prie informatyviausios FaceBook Lietuvoje grupės 

Gitana Simonaitytė-Liutkevičienė

53
Straipsniai
34
Žiurkių augintojų pradžiamokslis. Sveikata (III dalis)
Antrą straipsnio dalį rasite ČIA Sveikata Žiurkyčių medžiagų apykaita labai greita. Jei žiurkė suserga, jos liga progresuoja labai greitai. Todėl pagalba turi būti suteikta skubiai. Padalinkite proporcingai žmogaus ir žiurkės gyvenimo trukmes ir suprasite, kaip greitai vyksta pokyčiai žiurkės ..
34
Žiurkių augintojų pradžiamokslis. Žiurkės kraitelis (II dalis)
Pirmą straipsnio dalį rasite ČIA Žiurkės kraitelis Dažna žiurkių augintojų problema - kaip išsirinkti narvą. Rinkdamiesi narvą turite atkreipti dėmesį į grotas (patogiau horizontalios arba tinklelio, nes ant jų paprasčiau prikabinti gertuves, lentynas, hamakus, krepšelius), į narvo aukštį ir p..
1983
Degu – Octodon degus
Degu (lot. Octodon degus) – Pietų Amerikos graužikas. Išvaizda primena smiltpelę ar voverę. Degu kailiukas pilkos spalvos, ausys gana didelės, uodega ilga, apaugusi plaukais ir pats galiukas baigiasi “šepetėliu”. Į voveraitę panašus ir savo elgesiu bei gyvenimo būdu. Jie kilę iš Argentinos, Bolivijo..
3925
Sirijos žiurkėnas – Cricetus auratus
Sirijos žiurkėnas (lot. Cricetus auratus) yra graužikas, priklausantis pelių šeimai, žiurkėnų pošeimiui. Šio pošeimio gyvūnai sutinkami visuose žemynuose, išskyrus Australiją ir Antarktidą. Žiurkėnus galima laikyti po vieną, nes iš prigimties jie yra vienišiai.Žinoma, jei jūs nusprendėte juos veist..
3884
Šinšila – Chinchilla
Šinšila (lot. Chinchilla) – tai draugiški, maži graužikai. Jei jiems gresia pavojus, jie pasikliauja savo vikrumu, dantimis ir sugebėjimais. Sugautas arba išgąsdintas žvėrelis dažnai paskleidžia kvapą, panašų į degintus migdolus. Patelės akimirksniu gali apšlapinti numatomą agresorių. Pasitaiko, ka..
Susiję produktai