Įėjus į kai kuriuos namus galima be vargo atspėti, kad šeimininkai mėgsta ir laiko kates. Manot, tai išduoda plaukų sluoksnis, dengiantis visus baldus ir grindis ar specifinis kvapas? Ne, ne visada. Kartais tai galima atspėti iš to, kad kambariuose nesimato gėlių arba jos būna tik plastikinės. Vienos kačių laikytojos istorija ir juokinga ir įdomi. Jos katė buvo tikrąja to žodžio prasme priklausoma nuo gėlių, jos ją traukdavo kaip vaistai narkomaną. Tik namie atsiradus naujam vazonui, ji neatstodavo nuo jo, kol galutinai gėlės nesunaikindavo.
Šeimininkė manė, kad vis dėlto turi būti kokia nors specifinė augalų rūšis, kuri galėtų išgyventi namuose ir vedama savo naivumo atsigabeno didžiulį alijošių – augalėlis buvo maždaug 45 cm skersmens ir maždaug tokio pat aukščio. Ir kaip manote – per savaitę iš jo neliko nieko, tik žemė vazone… Kiekvieną dieną grįžus namo šeimininkė visuose kambariuose rasdavo apkramtytus alijošiaus gabalėlius. Panašu, kad katė tiesiog sėdėdavo vazono viduryje ir žiaumodavo augaliuką, kaip kad karvė atrajotų šieno gniužulą.
Ta pati katė įveikdavo trijų metrų aukščio lentynas norėdama prigriebti svyrantį filodendroną. Ir kai vieną kartą šeimininkės vyras kažkokia proga namo parnešė mėlynai dažytų ramunių puokštę, ją pamerkė vazoje ant lentynos viršaus, o po kelių valandų įėjęs į kambarį vazoje pamatė tik žiedų kotus, nesunku buvo įsivaizduoti jo savijautą. Bet beliko tik juoktis, nes kambario viduryje tupėjo tiesiog nekaltybės įsikūnijimas – balta katė mėlynu snukiu… Vagies nieks nepagavo nusikaltimo vietoje, tačiau įrodymų buvo daugiau nei pakankamai.
Aišku, ne visos katės tokios. Antrąją tos pačios šeimininkės katę domino tik ant palangės auganti katžolė. Bet kačių augintojai žino, kad katės mėgsta pačiaumoti augalus. Į lauką išeinančios katės gali sau leisti rinktis, ką kramtyti. Kodėl jos taip daro, nėra aišku – gal instinktyviai stengiasi aprūpinti organizmą vitaminais bei mineralais, kurių trūksta jų racione ar jaučia, kad augalų ląsteliena padeda išvalyti virškinimo traktą. Neretai pririjusios žolės katės vemia – taip iš skrandžio lengviau pasišalina plaukai ir kiti svetimkūniai. Galų gale, gal joms paprasčiausiai patinka žolės skonis, struktūra ir kvapas.
Priežastys, dėl kurių katės mėgsta pasilepinti vegetariškais kąsneliais, gali būti įvairios, tačiau tai nejaudina šeimininkų, tikrai nėra patenkinti sodu ar kambariu be gėlių ar šiaip augalų. Taip pat toks kačių pomėgis gali būti pavojingas – nemažai pas mus pamėgtų augalų yra nuodingi ir netgi mirtini katėms. Todėl labai svarbu auklėti kates, kad jos atprastų lįsti prie vazonų ir žinoti, kurie augalai kokių sutrikimų gali sukelti.
Pavojų gali kelti ir gėlių puokštės, kurių gauname įvairiomis progomis. O juk gėlės yra nuostabi dovana tiek dovanoti, tiek gauti. Taigi, prieš įteikiant gėlių puokštę ar merkiant ją į vazą kambaryje, būtų neblogai pasižiūrėti, kokios gėlės yra joje. Radau įdomų straipsnį, kuriame Valentino dienos proga toksikologai įvertino dažniausiai dovanojamų gėlių pavojingumą:
Rožės: netoksiškos.
Gvazdikai: šiek tiek toksiški. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti, tapti apatiška, netekti apetito.
Eukaliptas: nors tai ir ne gėlė, eukaliptas dažnai naudojamas puokštėms dekoruoti. Jis yra šiek tiek nuodingas. Pakramčius ar prarijus šio augalo katė gali vemti, viduriuoti.
Chrizantemos: šiek tiek toksiškos. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti, tapti apatiška, netekti apetito.
Tulpės: šiek tiek toksiškos. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti, tapti apatiška, netekti apetito.
Kalijos: šiek tiek toksiškos. Pakramčius ar prarijus žiedų katei gali sudirgti burna ir gerklė, ji gali vemti, viduriuoti.
Gladiolės (kardeliai): šiek tiek toksiškos. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti, tapti apatiška, skaudėti pilvą.
Ramunės: šiek tiek toksiškos. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti, tapti apatiška, svirduliuoti, netekti apetito.
Lelijos: labai toksiškos. Pakramčius ar prarijus bet kurių augalo dalių katė gali vemti, netekti apetito, sutrikti inkstų veikla.
Saulėgrąžos: netoksiškos.
Vilkdagiai (irisai): šiek tiek toksiški. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti, tapti apatiška, skaudėti pilvą.
Muilinės gubojos: šiek tiek toksiškos. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti.
Strelicijos: šiek tiek toksiškos. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti ar svirduliuoti.
Narcizai: vidutiniškai toksiški. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti, drebėti ar pradėti trūkčioti raumenys.
Hortenzijos: vidutiniškai ar netgi stipriai toksiškos. Pakramčius ar prarijus žiedų katė gali vemti, viduriuoti, tapti apatiška, svirduliuoti ar apalpti. Hortenzijų žieduose yra cianido, todėl sukramtytas didelis jų kiekis gali sukelti rimtų problemų.
Šaltinis: UAB „Vetvila“