Archocentrus nigrofasciatum (Günther 1969) Sin. Cichlasoma nigrofasciatum, liet. juodadryžė ciklasoma
Ciklazomų paplitimo arealas driekiasi nuo pietinės JAV dalies iki Amazonės baseino upių ir upelių, apima pietinę šiaurės Amerikos dalį, visą Centrinę ir Lotynų Ameriką. Archocentrus nigrofasciatum sutinkama Kostarikos bei Gvatemalos valstybių vandens baseinuose ir, ko gera, visuose likusiuose kontinentuose, žuvų mylėtojų akvariumuose.
Užauga, priklausomai nuo akvariumo dydžio ir laikymo sąlygų, nuo 6 iki 15 cm ilgio. Maksimalaus dydžio negaliu nustatyti, asmeniškai mano akvariume patinas užaugo iki 10 cm ilgio 100 litrų akvariume.
Pilkšvą su žalsvu atspalviu kūną puošia 8-9 tamsios juostos, kurios, priklausomai nuo žuvies nuotaikos, gali paryškėti arba nublankti. Paminėčiau ir nuostabias, protingas raudonas akis. Dažnai pasitaiko šių žuvų albinosų – visiškai baltų. Patinai paprastai esti didesni, ilgesniais pelekais, tačiau tai nėra pagrindinis skiriamasis bruožas, nustatant žuvies lytį. 6-8 mėnesių jaunų patelių pilvai įgyja purpurinį rausvą atspalvį. Subręsta (vėlgi, priklausomai nuo laikymo sąlygų) 12-18 mėnesių amžiaus.
Tai yra informacinis straipsnis. ZOO.lt gyvūnais neprekiaujama, galime pasiūlyti prekių naminiams gyvūnams. |
Optimali temperatūra yra apie 20-25°C, tačiau šios žuvys gali kurį laiką pakęsti ir žemesnę temperatūrą (iki 15°C). pH 7.3, gH 12°. Geriausia šias žuvis šerti gyvu maistu: uodo trūklio lervomis, kitomis smulkiomis kirmėlėmis, kartais duodu mėsos, jaučio širdies raumens. Beje, jos savo racioną mielai paįvairina augaliniu maistu. Jei akvariumas tankiai apsodintas gyvais augalais, tada žuvys savo poreikius patenkins paskabydamos minkštalapius augalus. O jeigu visiškai neauginate gyvų augalų, tuomet į meniu reiktų įtraukti dumblius, salotų lapus, smulkintas avižas.
Akvariume sodinant augalus, siūlyčiau prispausti juos stambesniais akmenimis arba sodinti į nedidelius vazonėlius, nes nepritvirtinti augalai netrukus plaukios Jūsų akvariumo paviršiuje, o žuvytės juos smagiai skabys.
Kadangi beveik visuose Lotynų Amerikos biotopuose dugnas nuklotas įvairiomis medžio šakomis, šaknimis, tai šiuos dekoro elementus galite panaudoti ir savo akvariume. Visi ciklidai mėgsta atsiskirti sau vietą akvariume. Ne išimtis ir Archocentrus nigrofasciatum, todėl, jei įrengsite joms slėptuvių iš medienos ar akmenų, jos ten mielai apsigyvens. Medienos dekoracijos ne tik gražiai atrodo akvariume, bet ir minkština vandenį. O tai naudinga žinant, kad Lietuvos vandentiekio vanduo yra gan kietas (kietumas laipsniais kiek skiriasi, priklausomai nuo miesto).
Akvariumas, kuriame laikysite Archocentrus nigrofasciatum, tikriausiai niekad negalėtų būti per didelis, tad pakalbėkime apie minimalius reikalavimus. Akvariume nuo 50-80 litrų tūrio, su geru filtru, būtų galima laikyti porelę šių ciklidų. Tačiau didesniame akvariume geriau atsiskleis visos charakterio ypatybės ir pamatysite, kad kiekviena žuvis yra individas. Neršti šios žuvys gali tiek bendrame, tiek ir atskirame akvariume. Jei akvariumas bendras, kiek palikuonių išliks, priklausys nuo kitų laikomų žuvų, tad jei norite, kad išliktų kuo daugiau, patarčiau išsiritusį mailių atskirti į atskirą indą. Vandenį imkite iš to paties akvariumo ir temperatūrą palaikykite apie 26-28°C.
Literatūroje rašoma apie atvirą substratą nerštui (didelį nugludintą akmenį, augalo lapą, akvariumo sienelę), tačiau mano akvariume Archocentrus nigrofasciatum labai mielai slepiasi apverstame ant šono vazonėlyje. Neršto metu patinas su patele nukasinėdavo žvyrą nuo vazonėlio ir gindavo tą vietą nuo įsibrovėlių, net jei tai ir būdavo didesnė žuvis. Susiformavusią „įsimylėjėlių“ porą nesunku pastebėti. Žuvys laikosi drauge, kartu plaukioja, niekur toli nesitraukia viena nuo kitos. Neturiu duomenų, ar poros susidaro visam laikui, ar tik laikinai. Mano akvariume gyvena tik vienas patinas ir patelė, taigi jiems ir tenka būti ištikimiems vienas kitam. Beje, literatūroje aprašomi Cichlasoma nigrofasciatum ir Heterotiliapia multispinosa kryžminimosi atvejai.
Priklausomai nuo žuvies dydžio, Archocentrus nigrofasciatum patelė padeda apie 500 ikrelių į slėptuvę (gerai tinka apverstas ant šono vazonėlis). Lizdą saugo abu tėvai. Maždaug po dviejų parų, kai vandens temperatūra 26-28°C, išsirita mailius, kuris dar porą dienų maitinasi atsargomis iš baltyminio maišelio. Pasklidusius po akvariumą jauniklius reikia maitinti „gyvosiomis dulkėmis“, infuzorijomis, artemijomis. Mailiui augant, palaipsniui duodamas ir stambesnis pašaras: dafnijos, ciklopai, smulkios kirmėlytės.
Archocentrus nigrofasciatum – gana taiki žuvis, tačiau nesiūlau laikyti bendrame akvariume su mažomis žuvytėmis: mailius greitai bus išgaudytas, o kitos smulkesnės žuvelės irgi bus sumedžiotos. Todėl siūlyčiau šias žuvis laikyti nebent su kitomis Centrinės ir Pietų Amerikos žuvimis, pavyzdžiui, kitų rūšių ciklazomomis, akaromis, papūgomis, severumais, šamukais, stambiais skaliarais. Nelaisvėje gyvena 6-8 metus.
Ši žuvis Jums tikrai suteiks ne vieną džiugią akimirką, stebint akvariumą, tereikia joms sudaryti tinkamas gyvenimui sąlygas.
Tomas Kizas (Steu)