Labirintinių šeima jungia 18 genčių ir apie 75 rūšis žuvų paplitusių gėluose ir apysūriuose pietryčių bei pietų Azijos ir Afrikos vandens baseinuose. Nereiklios gyvenamosioms sąlygoms, kai kurios rūšys (makropodų bei guramių) pateko ir gerai adaptavosi Amerikos bei Australijos kontinentuose.

Šios šeimos žuvys turi tam tikrą labirintinį aparatą, kuriuo kvėpuoja atmosferos oru. Net vandenyje, kuriame beveik nėra deguonies, labirintinės žuvys jaučiasi puikiausiai.

Plačiau apžvelgsiu populiarias mūsų krašte žuveles – dėmėtuosios guramius Trichogaster trichopterus.


Tai yra informacinis straipsnis. ZOO.lt gyvūnais neprekiaujama, galime pasiūlyti prekių naminiams gyvūnams.

Trumpa suvestinė

Burys: Ešerinių

Šeima: Belontiidae

Mokslinis pavadinimas: Trichogaster trichopterus

Gyvenamoji vieta: Malaizija, Tailandas, Burma, Vietnamas

Žuvies dydis: 15 cm (30 cm laisvėje)

Charakteris: taikus

Gyvenimo trukmė: 6 m

Akvariumo dydis: nuo 50 l

pH: 6.0 – 8.8

Temperatura: 22-28°C

Įpatumai

Guramiai išsiskiria iš kitų krūtinės pelekais, kurie yra tarsi ūsai. Šie pelekai nėra plaukmenys, tai lytėjimo organai. Beveik visų rūšių guramiai akvariumuose atlieka biologinio sanitaro vaidmenį: jie naikina čia patekusias hidras, planarijas, bei kitus nepageidautinus gyvius.

Paplitimas

Šių žuvų sutinkama visame Indokinijos pusiasalyje.

Išvaizda

Natūraliomis sąlygomis jos užauga iki 30 cm ilgio. Vietiniai gyventojai jas vartoja maistui. Akvariumuose šios žuvytės išauga gerokai mažesnės, iki 15 cm ilgio, bei subręsta ir sėkmingai veisiasi. Tai plokščios žuvys su raudonomis akimis. Kai dėmėtasis guramis ramus, jis yra sidabrinio melsvo atspalvio, su nelabai ryškiomis juodomis dėmėmis ant šonų ir prie uodegos. Kartais jos paryškėja, o kartais nublanksta. Šių žuvų pelekai paprastai yra bespalviai, išmarginti oranžinėmis dėmėmis. Patinų nugaros pelekai yra ilgesni ir smailesni, o patelių trumpesni, apvalesni. Egzistuoja keletas išvestinių spalvinių formų.

Laikymo sąlygos

Guramiai puikiai ėda gyvą ir sausą maistą. Suaugusos žuvys labai ištvermingos – gali gyventi net 15-16°C temperatūros vandenyje. Jeigu gyvenimo sąlygos geros, akvariumuose jos išgyvena iki 10 metų, šeip nelaisvėje gyvena apie 6 metus. Subręsta sulaukę 8 mėnesių amžiaus. Akvariumas turėtų būti nemažesnis nei 40-50 litrų, bet vėlgi reiktų atsižvelgti, kad erdvesniame akvariume bet kokia žuvis jausis geriau, todėl guramius rekomenduojama laikyti didesniuose akvariumuose.



Nerštas

Žuvų nerštą stimuliuoja šviežias minkštas vanduo ir temperatūros pakėlimas 5-8°C, taip pat reguliarus seno vandens keitimas į šviežią. Neršto metu žuvys pasikeičia: labai paryškėja juodos dėmės, visa žuvis patamsėja, pasidaro panaši į zebrą. Akys smarkiai parausta, pilvo pelekas sužiba ryškiomis oranžinėmis dėmėmis. Patinai ir patelės beveik vienodai pasipuošia vestuviniu apdaru. Kartais patelė būna dar nepasiruošusi neršti. Tokiu atveju žuvis reikia laikyti neaukštenėje temperatūroje kaip 22°C, gausiai šerti gyvu maistu, patelė per savaite kitą galutinai subrandina ikrus.

Nerštui tinka 10-20 litrų talpos, 25-30 cm ilgio akvariumai. 2/3 akvariumo užsodinama augalais. Būtina irengti slėptuvių kur galėtų slėptis patelė, nes patinas neršto metu tampa teritorialus ir ją smarkiai vaiko, gali net užmušti. Kaip jau minėjau vandens temperatūra neršto metu pakeliama 5-8°C aukščiau buvusios įprastos. Išsiritus jaunikliams, ji neturėtų būti mažesnė kaip 26°C maždaug dar apie du mėnesius. Neršia guramiai dažniausiai naktį arba anksti auštant. Lizdus mėgsta statyti iš vandens paviršiuje plaukiojančių augalų (ričijos, vandenins kopūstai). Patinas, akvariumo kampe arba tarp jam patikusių augalų akvariumo paviršiuje, išsirenka vietą lizdui ir pradeda jį statyti iš oro burbuliukų, padengtų putota medžiaga. Kai akvariume atsiranda tam tikras putų sluoksnis patinas po truputį vilioja patelę į lizdą. Kai tik patelė atsiduria lizdo centre, patinas palenda po ja ir aprietęs ją savo kūneliu, išspaudžia iš jos rusvų, smulkių ikrų porciją. Susikabinusios žuvys lėtai leidžiasi žemyn ir išsiskiria. Patinas piktai nuveja nusilpusią ir išblukusią patelę, ir ši pasislepia žolėse. Patinas sukiojasi aplink lizdą, burna surenka visus ne putose esančius ikrus ir nunešęs juos išspjauna į putas.

Patelė išneršia iki 2 tūkstančių ikrelių. Kartais tik ką išneršusi patelė bando suėsti ikrus, bet patinas ją nuveja ir ši turi slėptis augalų tankumyne. Išneršusią patelę reikia perkelti į kitą akvariumą. Po paros lizde pasirodo pirmieji jaunikliai. Po 3-5 dienų jie jau pasklinda po visą akvariumą, ir patiną reikia iškelti. Iš pradžių jauniklia turi trynio maišelius ir todėl nieko neėda. Vėliau pradeda ėsti infuzorijas, gyvasias dulkes arba labai smulkiai sutrintą sausą maistą. Jauniklai auga gan greitai, todel neužilgo juos galima maitinti ciklopais arba mažomis dafnijomis. Po vieno neršto akvariume būna iki 1000 jauniklių. Guramių jaunikliai auga labai nevienodai. Po kurio laiko galima pastebėti stambių ir mažai paaugusių jauniklių. Jeigu jaunikliai nerūšiuojami, pasireiškia kanibalizmas ir didieji pradeda ėsti mažesniuosius. Todėl juos reikia surūšiuoti pagal dydį ir auginti toliau. Dėmėtieji guramiai gali neršti ir su kitų giminingų rūšių guramias, (auksiniais, mėlynaisiais ar marmuriniais guramiais)

Dėmietėji guramiai labai vislūs. Praėjus 2-3 savaitėms po pirmojo neršto, šios žuvys gali neršti iš naujo.

Apibendrinimas

Tai taikios, specialių žinių bei įpatingos priežiūros nereikalaujančios žuvys. Galima laikyti su ivairiomis gyvavedėmis, auksinėmis, characidinėmis žuvimis bei šamukais. Dėmetieji guramiai papuoš tiek pradedančiojo, tiek profesionalaus akvariumininko akvariumus.


Tomas Kizas (Steu)