Pagaliau tai įvyko! Ilgai lauktas akvariumas jau „paleistas“ ir malonina Jūsu ir Jūsų šeimos nariu aki, traukia medituoti ir grožėtis sukurtu povandeninių paveikslų. Bet akvariumas yra „gyvas organizmas“ kur pastoviai vyksta pasikeitimai. Akvariumas jau pradėjo savo gyvenimą.

Reiškia pasikeitimai neišvengiami. Kokia kryptim vyks tie pasikeitimai priklausys nuo Jūsų pastangų – akvariumo priežiūros.

Pilnai suprantamą kad norėtųsi kad žuvytės ir augalai augtų sparčiau bet tik kantrybė – geriausias akvariumininko draugas. Įkirus įsikišimas į akvariumo gyvybinius procesus gali tik viską sugadinti. Priežiūros reikia tik tiek kiek jos reikia pačiam akvariumui. Todėl dažnos nesėkmių priežastys slepiasi būtent Jūsų veiksmuose. Visada atsiminkite kad akvariumas kaip vieninga biosistema nekenčia staigių sąlygų pakeitimų. Geriau reguliari sistematinė priežiūrą „po truputi“ nei generalinis valymas karta į pora mėnesių.

Akvariumo priežiūrai bus reikalingi nesudėtingi įrankiai. Pas kiekvieną akvariumininką tai gali būti savas komplektas – tai įpratimo reikalas, bet žemiau išvardinti yra populiariausi.

Dugno nusiurbėjas – „Sifonas“su žarną, grunto valymui. Nesudėtingas įrankis kurį Jūs tikrai rasite bet kokioj zooreikmenų parduotuvėj arba galite pagaminti patys. Įvairovė išpildymo šito įrankio tikrai didžiulė nuo paprasto PET butelio su nupjautų dugnų, sujungtu su žarną iki įvairių formų ir spalvų „sifonų“ su vožtuvais ir pompom. Veikimo principas jo išlieka tas pats – susisiekiančių indu principų bėgantis vanduo savo trauka siurbs visus grunto nešvarumus, padedant lygiagrečiai atlikti dalini akvariuminio vandens pakeitimą (apie tai truputi vėliau).

Sietelis žuvim gaudyti, geriau pora. Jų dydis priklausys nuo akvariumo tūrio ir žuvų rūšies. Rankenos ilgis turi būti toks kad butu galima nesunkiai pasiekti bet kokį akvariumo kampą.

Stiklo valymo įrankiai. Tai gali būti specialus magnetas (Magneto stiprumas priklauso nuo Jūsų akvariumo stiklo storio), gali būti gramdiklis su ilgą rankena, speciali pirštinė arba paprasta kempinė skirta indų plovimui. Kiekvienas iš išvardintu variantu turi savo pliusus ir minusus. Aš asmeniškai naudoju visus išvardintus įrankius priklausomai nuo atliekamo darbo, bet seno gramdiklio su įdedamų skustuvo peiliukų atrodo nepakeis joks laikas ir techninis progresas.

Dubuo – nedidelis 2,5-5 ltr. talpos plastikinis indas skirtas tik Jūsų akvariumų ūkiui. Dubuo ir Afrikoj dubuo ir apie jo panaudojimą nėra prasmes pasakoti, bet svarbu kad tai butų tik akvariumo priežiūrai skirtas indas.

Kibiras (kanistras, bakas, didelis butelis) – plastikinis indas 5-20 ltr (priklausomai nuo akvariumo tūrio) skirtas akvariumo vandens pakeitimui. Pageidautina kad tai irgi būtu tik akvariumo priežiūrai skirtas indas.

Tam kad akvariumas būtu malonus užsiėmimas ir nesukeltų problemų reikalinga metodiškai atlikinėti nesudėtingus priežiūros veiksmus. Tai tikrai nėra sudėtinga, ateis laikas ir Jūs nepaaiškinamai pajusite kokios priežiūros veiksmas būtent dabar reikalingas arba nereikalingas Jūsų akvariumui. Bet tam kad suprasti kas tai – yra nesudėtingas tvarkaraštis kuris, kaip aš manau, Jums padės.



Pagrindinė akvariumo priežiūra galima padalinti į dvi grupes: kasdieninė ir savaitinė.

Kasdien:

  • akvariumo įrangos (filtravimo, apšvietimo, šildymo ir pan.) abžiura-patikrinimas. Įsitikinkite kad visa akvariumo įranga teisingai funkcionuoja;
  • vandens temperatūros, skaidrumo kontrolė (vizualiai) padės pastebėti filtravimo ir šildymo sistemos sutrikimus;
  • atidžiai apžiurekite augalus, gruntą, dekoracijas. Tikslas – pastebėti nepageidaujamų dumblių augimą (apie dumblius – atskira ir plati tema);
  • žuvyčių elgesio ir išorinės išvaizdos stebėjimas (tai geriausiai atlikti prieš maitinimą ir maitinant žuvytės). Perskaičiuokite žuvį. Pastebėjus trūkumą pasistenkit jį surasti. Suradus numirusia žuvytė pabandykit išsiaiškinti mirties priežastį (apie ligas vėl atskirą tema). Nesuradus – atidžiau stebėkite kitų žuvų elgęsi ir išvaizdą;

Žuvyčių maitinimas. Priklausomai nuo žuvų tai gali būti nuo vieno iki keliu kartu per diena. Visada atsiminkite viena iš pagrindinių taisyklių; „Alkana žuvis – sveika žuvis“ (tai liečia suaugusiu žuvų o ne mailiaus). Maisto po 5-10 minučių maitinimo NETURI LIKTI. Jeigu jau taip atsitiko kad maisto likučių yra – pašalinkite jos sifono pagalbą.

Užsirašyti apžiūros rezultatus į „akvariumo dienorašti“ – čia patarimas iš ciklo „utopija“. Aš asmeniškai per visa savo akvariumininko praktika svajoju tai padaryti ir netgi pažystu keletą žmonių kas tai kažkada kažkiek darė. Tai gali padėti ne tik nekartoti klaidų, bet ir ateityje surasti tikrų priežasčių nepaaiškinamų įvykių ir pasiekti geru rezultatų akvariumininkystei….. bet, grįžtant ant žemės, man to padaryti iki šiol nepavyko.

Kas savaitė:

  • paruošti patogu priėjimą akvariumo valymui, aptarnavimui;
  • patikrinti, reikalui esant, vandens parametrus (DH, KH, pH). Pastebėjus pasikeitimui iki neleistinųų normų išsiaiškinti pasikeitimų priežastį (apie vandens testus ir vandens chemija – atskira tema);
  • išjungti elektros prietaisus (apšvietimą, šildytuvą, vidinį filtrą) tam kad išvengti elektros traumų;
  • praplauti filtro kempinė – šiltų (kambario temperatūros) vandenių. Be jokių priemonių! Esant mažam užterštumui tai galima atlikinėti rečiau nei kassavaitė;
  • išvalyti, reikalui esant, akvariumo stiklus;
  • nusiurbti, reikalui esant, „sifono“ pagalba grunto nešvarumus;
  • atlikti, reikalui esant, priaugusių augalų kirpimą, praretinimą, numirusių lapų pašalinimą. Atlikti augalų trešima. Dėmesio! Prieš naudojant trąšas įsiaiškinkite ko daugiau apie trąšų panaudojimą ir butinuma trešimo;
  • pakeiskite arba dapilkitė, įvertinus grunto siurbimą arba vandens išgaravimą, 10-20% akvariumo tūrio vandens. Mažiems akvariumams (iki 20-30 ltr.) patartina nusistovėjusi keletą valandų kambario temperatūros vandenį. Kitiems – be jokio nusistovėjimo, tiesiai iš vandentiekio, bet kambario temperatūros vandenio;
  • Įjungti akvariumo elektros prietaisus;

Atrodo šiam kartui viskas. Tik dar kartą pasikartosiu – neskubėkite, klauskite, domėkitės. Kantrybė – geriausias akvariumininko draugas.


Dmitrij Bruss (Dydya)


Susiję produktai